Fyra systrarna i Brown-familjen

År 1975 var fotografen Nicholas Nixon på besök hos sin fru Bebe Browns familj, när han frågade om han kunde få ta en bild av alla fyra systrarna i Brown-familjen. Ett år senare, under en av systrarnas examensceremoni, bad han dem att ställa sig i samma ordning som året innan för att ta ännu en bild. Sedan den dagen brukade han varje år fotografera sin fru med hennes tre systrar: Heather, Mimi och Laurie som då var mellan 15-25 år.

År 2002, vid den 25:e bilden, bestämde han sig för att skapa en bok med titeln ”The Brown Sisters”. Porträtten i serien har redan visats i flera museer. Nu kan du också ta del av bilderna, och upptäcka dessa systrars utveckling över 40 års tid.

b1

http://uppskattat.se/de-fyra-systrarna-fotograferades-varje-ar-i-40-ars-tid-den-sista-bilden-ar-makalos/

Publicerad i foto, inspiration

Kommentera